parallax background

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Jak uchovnit?
Curly Coated Retriever

Kanadský retrívr, novoskotský retrívr, Nova Scotia duck tolling retrívr, nebo jednoduše toller.


D omovem tollerů je původně Kanada. Je nejmenší a nejmladší ze skupiny přinašečů. Plemeno vzniklo křížením svatojánského vodního psa (St. John's water dog, dnes již neexistující předchůdce retrívrů) s hnědými kokršpaněly a irskými setry – odtud původ barvy. Zmínky o něm jsou již ze 17. století. Důležitý chovný pár svatojánských psů byli tmavočervený pes Tailor a černá fena Canton, kteří byli ve šlechtění používání a od nich se odvozuje původ všech kanadských retrívrů.

Původní a neustálený název plemene byl „Yarmounth Toller“. Současný název získalo plemeno až při uznání kanadským kennel clubem, které proběhlo roku 1945. V roce 1981 uznalo plemeno nova scotia duck tolling retrívr FCI.

Kanadský retrívr je příjemný pes s jiskrným temperamentem a vřelým vztahem k lidem obecně a ke svému majiteli zvlášť. Pes je přátelský, hravý, čilý a s nekomplikovanou povahou. Je velice inteligentní a dobře poslouchá. Dobře socializovaný jedinec nevykazuje známky agresivity, ale je schopný štěkáním odradit nečekané návštěvníky. Rád tráví čas se svou rodinou, nejlépe pak aktivně. Jako silný a schopný plavec je talentovaným a schopným aportérem ve vodě i na pevné zemi.


 
S tředně dlouhá srst nepotřebuje úpravu a jako údržba plně postačí pravidelné česání a kartáčování. Plemeno je nenáročné z pohledu výživy.

Nova Scotia Duck Tolling Retriever potřebuje pravidelný pohyb. Posedávání na zápraží nebo u televize mu nesvědčí. Je to velmi přizpůsobivý pes. Doma nic neničí a v klidu vyčkává až si na něj majitel udělá čas. V momentě, kdy se tak ale stane, stává se z něj aktivní společník schopný mnoha psích sportů.