parallax background

Curly Coated Retriever

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Chesapeake Bay Retriever

Curly coated retriever, v Česku též zvaný kudrnatý retrívr.


D nes je převážně rodinným společníkem. Mezi jeho předky nejspíše patří irský vodní španěl, portugalský vodní pes a velký pudl, tedy plemena určená k práci ve vodě. Curly coated retriever je původem anglické plemeno staré asi 300 let. Psi podobní těmto žili v Anglii již v 16. století. Jeho původ dodnes není přesně znám, nicméně sloužil k lovu a přinášení vodního ptactva.

V roce 1860 byl společně s flat coated retrívrem uznán FCI a byl sepsán první standard. Tehdy se jednalo o první uznané plemeno retrívra. V druhé polovině 19. století byl velice populární právě ve Velké Británii, ale s příchodem labradorských retrívrů zájem o něj pominul.

Toto plemeno je inteligentní, bystré a učenlivé. Na svém majiteli není tak závislé, jako ostatní retrívři a dokáže i sám pracovat. Pokud nemá dostatečně dominantního majitele, může se stát i tvrdohlavým. Je temperamentní a v přítomnosti majitele je přátelský i k cizím lidem. Je divoký a velice aktivní. Má rád pohyb a má lovecké pudy. Vyžaduje pevné vedení a klidného a trpělivého majitele.


 
S rst curly coated retrívra je téměř bezúdržbová. Dobře kryje hlavně proti vodě, ale i proti zimě. Po koupání sama rychle schne a samotné koupání jí nijak nevadí ani nepoškozuje. U výstavních jedinců je dobré srst občas promnout v prstech kudrlinu pro kudrlině. Psi nelínají a nepotřebují ani kartáč či hřeben. Trimování je potřeba provést pouze za ušima a na nohou.

Výcvik i výchova jsou důležité, bez nich by se mohl pes stát neovladatelný nebo agresivní. Vyžaduje pevné vedení, ale i majitele, který bude klidný a trpělivý. Tvrdší zacházení mu nevadí.

Vyžaduje hodně pohybu, jakéhokoliv typu. Nejpřirozenější je pro něj lov nebo aportování. Pokud nemá dostatek pohybu, v první řadě začne být nevrlý a bude si svoji energii vybíjet na vašem domu. V rozvinutější fázi bude agresivní, stereotypní a hyperaktivní.