parallax background

Chesapeake Bay Retriever

Curly Coated Retriever
Flat Coated Retriever

Chesapeake Bay Retriever je americké psí plemeno.


D nes se mu lidově v Česku říká česepík. Chesapeake Bay retriever byl vyšlechtěn ve Spojených státech amerických v průběhu 19. století. Jeho hlavním využitím bylo aportování střelených vodních ptáků nebo také hon na divoké kachny, avšak v současné době uvidíme Chesapeake Bay retrievery spíše jako společenské psy.

Podle pověsti byli předci tohoto plemene přivezeni do Spojených států na anglické lodi, která uvízla v mělkých vodách Chesapeacké zátoky ve státě Maryland. To se stalo roku 1807 a dvě štěňata, která se nacházela v této lodi, červený pes Sailor a černá fenka Canton, byla darována kapitánovi Georgeovi Lawovi, kterému se podařilo anglickou brigu z mělčiny vyprostit. Štěňata byla později křížena s místními psy, především s žlutými a žlutě hnědými kunhaundy. Roku 1855 byl stanoven první standard Chesapeake Bay retrívrů. Od roku 1964 byl chesapeak bay retriever oficiálně označován jako národní plemeno Marylandu.

Povahově je Chesapeake Bay retrívr mírně odlišný od ostatních retrívrů. Je samostatnější, statečnější, houževnatější a především samostatně přemýšlející pes. Je také čilý, aktivní, energický s téměř nevyčerpatelnou zásobou energie, kterou si může vybít jak na honech, tak při dlouhých procházkách nebo psích sportech, jako je agility nebo dogfrisbee. Jsou silně ochranářští vůči své rodině a mají také silnější sklony k hlídání majetku.


 
S vým vzhledem je Chesapeake Bay retriever nezaměnitelný, nejen kvůli mohutnému a dobře osvalenému tělu ale také kvůli zvláštní vlnité srsti, která se nachází pouze na zádech.

Ve standardu se cení také čilá a veselá povaha, která je pro česepíky typická. Osrstění se skládá z krátké, tvrdé, vlnité krycí srsti a husté, jemné, vlnité podsady. Takové osrstění bylo postupem času u tohoto plemene vyšlechtěno. Co se týče barvy srsti, pak jsou povoleny všechny odstíny hnědé od čokoládové až po barvu suché trávy.

Toto psí plemeno dobře snáší děti, jejich hry si nechá líbit a pokud mu je něco nepříjemné, prostě uteče. Na druhou stranu, vztah Chesapeake Bay retrívrů s jinými domácími zvířaty bývá dost napjatý. Česepíci mají vyvinuté lovecké pudy a mají proto sklony pronásledovat vše, co se na jejich vkus pohybuje až příliš rychle. Může se stát, že jedinec, který vyrůstá například s kočkou, ji po několika letech soužití začne pronásledovat, dokud ji neuloví a to pouze proto, že ji viděl utíkat. Záleží ale také na povaze jednotlivců.